Linguam50
Сайт кафедры иностранных языков Запорожской гимназии №50
Компетентнісний підхід як інноваційний засіб модернізації освітнього процесу
29 березня 2019 року було проведено науково-педагогічну раду гімназії, на якій учасники обговорили підготовку до проходження ДПА в 2019 році, організоване закінчення навчального року, а також шляхи впровадження компетентністного підходу на уроках англійської та іспанської мови.
Активізація міжнародних зв’язків нашої держави ознаменувалася значними змінами у соціально-економічному розвитку, у тому числі в її освітній сфері. Все це стало передумовою для вагомих трансформаційних процесів, які відбуваються в освітній галузі. Особливе місце серед них посідають зміни у сфері навчання іноземних мов. Закон України «Про освіту» визначає компетентнісно зорієнтований підхід пріоритетом розвитку сучасної системи освіти.
Компетентнісний підхід підвищує навчальну мотивацію учнів шляхом розвитку інтелектуальних здібностей учня, підтримки успіху; за допомогою використання особистісно зорієнтованого навчання, задоволення потреби у пошуку нової інформації; створення проблемних навчальних ситуацій, диференційованого використання мотиваційних заохочень. Зміст освіти під час компетентнісного навчання стає функціональнішим, розглядається на міжпредметному рівні, поєднується із соціальним контекстом та спрямовується на набуття учнями пізнавального й життєвого досвіду.
Компетентнісний підхід означає переорієнтацію з процесу на результат у діяльнісному вимірі, вміння не тільки оперувати знаннями, а й змінюватися і пристосовуватися до нових потреб ринку праці, управляти інформацією, активно діяти, швидко приймати рішення, навчатись протягом життя. Отже, можемо зробити висновок, що компетентність людини - це певним чином структуровані набори знань, умінь, навичок і стосунків, які набуваються у процесі навчання.
Саме тому, в своїй роботі вчителі методичного обєднання англійської та іспанської мов впроваджують компетентнісний підхід до організації навчання. Такий підхід може стати засобом забезпечення учнів корисними знаннями, необхідними для успішного досягнення цілей у реальних життєвих умовах.
Яким же чином вчителі нашого МО впроваджують КП?
-
Включення автентичних матеріалів до навчально-пізнавального процесу, що дозволяє створити умови для формування в учнів уявлень про сучасний полікультурний і багатомовний світ, про загальнолюдські й національні цінності, культурну спадщину рідної країни і країн, мову яких вивчають учні
-
Рольові ігри
-
Дебати та дискусії
-
Використання ІКТ
-
Дидактичні ігри
-
Моделювання
-
Поєднання індивідуальної, парної та групової роботи
-
Проекти
-
Storytelling
-
Problem solving (вирішення поставленої проблеми)
На своїх уроках вчителі використовують розмаїття завдань:
-
Проект “моє ідеальне місто” вчить дітей розумінню того, які з оточуючих нас установ є дійсно необхідними для сучасного гармонічного міста, як правильно планувати вулиці та райони міста.
-
Проект “Моя крамниця” вчить дітей, як правильно підбирати асортимент для крамниці, за умови обмеженого бюджету.
-
Уявні мандрівки містом (за допомогою карті “завдання дістатися із пункту А в пункт В”) вчать дітей орієнтуватися у просторі, запитувати та показувати дорогу, підбирати та радити правильний вид транспорту. Такі ж самі “мандрівки” між різними містами та країнами допомагають дітям навчитися обирати найбільш підходящий вид транспорту, запитувати та відповідати про час відправлення і прибуття потрібного транспорту.
-
Завдання типу “за переліком меблів назвати кімнату”,”за переліком шкільного приладдя назвати предмет”, “за переліком товарів назвати крамницю”, “за дією або діями назвати місце, де їх можна виконувати”, “за описом погоди назвати пору року” та навпаки розвивають у дітей індукцію та дедукцію від окремого до загального і навпаки), що є важливим т корисним вмінням у сучасному світі.
-
Вивчення різних пам’яток, цікавих місць у різних містах та подальший розподіл їх в залежності від вподобань,наприклад, для тих, хто любить гострі відчуття. Хто любить природу чи музеї, навчає дітей пошуку інформації про різні місця. А також навчає у майбутньому правильно обирати місця для подорожі.
-
Молодші класи складають корзинку для пікніка, вчаться правильно планувати свій день, самостійно складають правила поводження у публічних місцях – шпиталі, школі театрі, басейні…
-
У середніх класах навчаємо складати карту подорожі, запланувати поїздку, скласти список необхідного, запланувати та вкластися в бюджет,
-
Розігруємо діалоги та рольові ігри «В аеропорту», «На митниці», «У готелі», ситуації «Один у незнайомому місті», «Загубив паспорт», «Не вистачило грошей у кафе» та інші.
-
Старші класи розробляють свої проекти на суспільно-громадянську тематику «Як зробити моє місто привабливим для туризму», «Ярмарок благочинності»
-
Проводимо декаду іноземної мови та літні табори, під час яких учні зайняті позаурочною діяльністю (ігри. довготривалі проекти, відео екскурсії, відео знайомств, представлення себе та інше)
Помічаємо, що в разі, коли поданий матеріал тісно пов'язаний з реальністю, з тим, з чим діти стикаються кожного дня, мотивація до вивчення предмету взагалі, або конкретної теми підвищується.
Вже з початкових класів намагаємося залучати дітей до парної та групової роботи, давати їм більше самостійності при виконанні завдань, спонукаємо до само та взаємоперевірки, що також готує їх до подальшого життя.